Jdi na obsah Jdi na menu

Z kultury

Nový film Angeliky Jolie a unikátní výstava v Kopřivnici
 
Kopřivnické muzeum vystavuje unikátní tříkolku s motorem Tatra

26.01.2015

Kopřivnice (Novojičínsko) - Návštěvníci Technického muzea Tatra v Kopřivnici na Novojičínsku mohou nově vidět unikátní tříkolku Trike Tatra 3,5 V8 Kobra. Vyrobil ji František Chmelař z Rožnova pod Radhoštěm, který pro stroj použil repasovaný motor z osobního vozu Tatra 613. Stroj vyrobený v roce 2012 je přes čtyři metry dlouhý a zhruba dva metry široký. Může dosáhnout rychlosti až 220 kilometrů v hodině. "Má ručně klepanou karosérii potaženou imitací hadí kůže. V jeho výbavě nechybí velký kufr, navigace či kamera na couvání," uvedla Petříčková. Návštěvníci Technického muzea Tatra v Kopřivnici na Novojičínsku mohou nově vidět unikátní tříkolku Trike Tatra 3,5 V8 Kobra (na snímku z 23. ledna). Vyrobil ji František Chmelař z Rožnova pod Radhoštěm, který pro stroj použil repasovaný motor z osobního vozu Tatra 613.

František Chmelař ČTK řekl, že výroba tříkolky obnášela zhruba 2500 hodin práce. Z Tatry má kromě motoru i převodovku a část zadní nápravy. Na výrobě bylo podle Chmelaře složité prakticky všechno. "Nedělám to podle žádného plánku. Něco musím dělat třeba několikrát. Když něco vyrobím, a teď mně to není po chuti, tak to musím rozšlapat a dělám znovu," řekl. Párkrát dělal tříkolku na zakázku, ale od toho už upustil. "Udělám jednu, popřípadě prodám a dělám další," řekl Chmelař. Kobra je devátou tříkolkou, která z jeho dílny vyjela. Každá byla zcela jiná, liší se doplňky, tvarem karosérie, způsobem řízení. "Mám to víceméně jako koníčka. Baví mě motocykly, i historické, kdysi jsem se pustil do tříkolek a od té doby je dělám, pořádám srazy," řekl Chmelař. Návštěvníci muzea mohou tříkolku Kobra vidět jen několik měsíců. "K poslednímu dubnu si ji vyzvednu a jdu rajtovat po cestách," řekl Chmelař. Petříčková doplnila, že stroj si případný zájemce může koupit. Jeho hodnota je 1,5 milionu korun. Technické muzeum Tatra je otevřeno od úterý do neděle od 09:00 do 16:00. Vstupné pro dospělé návštěvníky stojí 120 korun, děti, důchodci a studenti platí 80 korun.Václav Prokůpek.art: Nový americký film Nezlomný

25.01.2015

Americká herečka Angelina Jolie natočila podle scénáře bratrů Joela a Ethana Coenových svůj druhý celovečerní film. Má název Nezlomný (Unbroken) a v českých kinech se objeví od 5. února. Na projekci v Praze dnes toto válečné drama představila společnost Cinemart. Film líčí neuvěřitelný životní příběh slavného amerického olympionika, válečného letce, trosečníka a válečného zajatce Louise Zamperiniho. Trvalo skoro sedmdesát let, než ho někdo zvěčnil na filmovém plátně. Podkladem byla stejnojmenná kniha Laury Hillebrandové o vítězství nad utrpením a síle lidského ducha. Vyšla v roce 2010 a v USA se jí prodaly přes čtyři miliony výtisků. Česky ji vydalo o rok později nakladatelství JOTA; připravuje se reedice s filmovou obálkou. Kniha popisuje osudy tohoto olympijského běžce, který v Berlíně v roce 1936 ohromil i Hitlera, válečného hrdiny, který po zřícení letadla během 2. světové války přežil 47 dnů na záchranném člunu a poté byl Japonci poslán do zajateckého tábora. Ztvárnil ho třiadvacetiletý britský herec Jack O´Connell.
"Myslím, že přesně takové příběhy dneska potřebujeme. Příběhy lidí, kteří prošli temnotou a dostali se zpátky na světlo. Můžou nám pomáhat, inspirovat nás, umožňují nám vidět svět z té lepší stránky," řekla režisérka, která byla i producentkou více než dvě hodiny trvajícího filmu. Do štábu přizvala na Oscara jedenáctkrát nominovaného kameramana Rogera Deakinse (Skyfall, Tahle země není pro starý), architekta Jona Hutmana (Lepší pozdě nežli později, Cizinec) či skladatele Alexandra Desplata (Králova řeč, Podivuhodný případ Benjamina Buttona).
Zamperini zemřel loni v červenci ve věku 97 let. Když se po válce vrátil domů do Kalifornie, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. Čtyři roky po svém věznění bojoval s panickou úzkostí a alkoholismem. V roce 1949 přijal křesťanství a věnoval se šíření spirituality. Odjel dokonce zpět do Japonska, aby se se svými mučiteli usmířil.

Snímek odehrávající se v malém americkém městečku 20. let, v Berlíně roku 1936, na Havaji, v Pacifiku a ve dvou japonských zajateckých táborech, celý vznikl v Austrálii, první klapka se ozvala v říjnu 2013.
Na opravy hlavního kostela v Liberci už dala veřejnost 385.000 Kč

24.01.2015

Liberec - Na opravy hlavního kostela sv. Antonína v Liberci může přispět i veřejnost prostřednictvím sbírky "Kup si svůj metr čtvereční". Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci, řekl dnes ČTK arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Sbírka podle něj bude pokračovat až do podzimu příštího roku a má církvi pomoci spolufinancovat projekt, na který přispěla Evropská unie.

V Liberci probíhá další fáze rekonstrukci kostela sv. Antonína Velikého (na snímku z 23. ledna), na kterou církev dostala dotace z evropských fondů. Přispět ale může i veřejnost. Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci ČTK Petrášek Radek

Kostel sv. Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali a poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století. Tehdy také získal věž vysokou 70,5 metru, jež je nejvyšší ve městě. Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru.

Už několik let se na kostele pracuje, současná oprava je už třetí etapou. "Je to jedna z největších oprav za posledních sto let, protože se dělá kompletní výmalba, sanační omítky, fasáda, přestavba jedné z bočních kaplí na zimní kapli, generální oprava zákristie a kostel také dostane sociální zařízení, protože je to poslední liberecký kostel, kterému sociální zázemí chybělo," vyjmenoval arciděkan. Kostel byl kvůli opravám půl roku uzavřený, teď už ale opět slouží veřejnosti, i když se v něm dál pracuje. Dostal novou světlou výmalbu, novou elektroinstalaci, osvětlení, ozvučení a také zabezpečení.

V Liberci probíhá další fáze rekonstrukci kostela sv. Antonína Velikého (na snímku z 23. ledna), na kterou církev dostala dotace z evropských fondů. Přispět ale může i veřejnost. Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci

Současné opravy přijdou zhruba na sedm milionů korun. Většinu získala farnost z Regionálního operačního programu, z vlastního musí přidat 1,8 milionu korun. "Pro nás jsou to dost velké peníze a doufáme, že se nám podaří získat co nejvíce právě prostřednictvím sbírky," poznamenal Jurnečka, který už teď připravuje pokračování rekonstrukce. "Čeká nás ještě generální oprava varhan, velká oprava všech vitráží a oprava ochranných mříží na vitrážích. Na mnoha místech jsou shnilé a propadlé lavice a zub času také ukázal na všech osmi vchodových dveřích, že je třeba se o ně lépe postarat," uvedl.

Náklady na poslední etapu odhadl dnes arciděkan na zhruba devět milionů korun. "Záležet bude hlavně na rozsahu rekonstrukce varhan," vysvětlil. Generální oprava varhan by podle něj zajistila chrámu důstojný nástroj, který by si kostel i město zasloužily. "Aby to byl nástroj, který bude i koncertní a nebudeme se muset bát tady pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě," vysvětlil. Rekonstrukci kostela by pak mělo završit umístění čtvrtého zvonu, který od války kostelu chybí.

Více zde: http://www.vaclavprokupek-news.cz/kultura/