Jdi na obsah Jdi na menu

Australský tenis obchází strašidlo korupce, čtyři mladíci obviněni

Další velký skandál zasáhl světový a australský tenis, a to zrovna ve chvíli, kdy se v Melbourne hraje první grandslamový turnaj sezóny – Australian Open! Orgán TIU, který má v Australském svazu na starosti kontrolu nad dopingovými skandály a korupčními aférami kolem tenistů Austrálie musel zveřejnit, že minimálně další tři australští tenisté mají velké problémy, se kterými si neví rady ani oni sami, ale ani celý australský sport. Vedení australského tenisového svazu řeší provinění tří australských tenistů Nicka Lindahla, Brandona Walkina a Isaaca Frosta. Všichni se měli údajně před čtyřmi lety podílet na ovlivňování zápasů na turnaji Futures v Toowoombě.

Australská federace a australští tenisoví fanoušci zřejmě kroutí nevěřícně hlavou. Mluvčí TIU (přesně řečeno orgán pro bezúhonnost tenistů – pozn. redakce) prohlásil, že Nick Lindahl, Brandon Walkin a Isaac Frost se v roce 2013 podíleli na zmanipulování zápasů na turnaji série Futures v australské Toowoombě. Osmadvacetiletý Lindahl, který ukončil kariéru v roce 2013, dostal sedmiletý trest, kdyby se chtěl náhodou k tenisu vrátit, a pokutu 35 000 amerických dolarů (téměř 900 000 českých korun) za úmyslnou prohru v duelu, na nějž si vsadili jeho kamarádi. Stejně starý Frost měl původně dostat roční trest, který už si však odpykal od října 2013 do září 2014, jelikož s TIU nespolupracoval. O šest let mladší Walkin se nakonec na kurty může místo šestiměsíční suspendace vrátit okamžitě, protože na rozdíl od svých krajanů s TIU spolupracoval.

Už před těmito třemi skandály, ale prožil australský tenis neuvěřitelný skandál! Juniorský vítěz Australian Open totiž zcela prokazatelně ovlivňoval zápasy, pověst sportu je tak nenávratně narušena.

Australský tenista Oliver Anderson byl policií spolkového státu Victoria obviněn z falšování zápasu. Osmnáctiletý talent měl údajně v říjnu vypustit úvodní set na challengerovém podniku v Traralgonu. Vítěze juniorky na loňském Australian Open čeká brzy soud. Na zprávu reagovala i nynější tenisová špička. Vítěz loňské juniorky na Australian Open Oliver Anderson čelí obvinění z falšování zápasu. Osmnáctiletý Australan měl údajně na říjnovém challengeru v Traralgonu vypustit první sadu utkání prvního kola proti krajanovi Harrisonovi Lombeovi. Byl obviněn z falšování zápasu. Ve vyšetřování pomohlo několik detektivů a bookmakerů. Anderson skutečně úvodní dějství prohrál, v následujícím průběhu zápasu ale ztratil už jen dva gamy a vyhrál ve třech setech. V dalším kole jasně nestačil na Johna Patricka Smithe. „Oliver spolupracuje s úřady. Čeká na zahájení soudního procesu,“ sdělil médiím mluvčí tohoto 743. hráče světa. Svěřenec bývalého profesionálního tenisty Wayna Arthurse je považován za obrovský talent. O to více šokovala zpráva současné tenisové hvězdy. K incidentu se vyjádřila i současná světová jednička Andy Murray: „Je to něco šíleného, když zápasy ovlivňují mladí hráči. Ti by měli být plní ideálů a jim jde místo o prestiž, hlavně o peníze. Co si o tom má soudný člověk myslet.“

 

                                                                      Václav Prokůpek