Jdi na obsah Jdi na menu

Úředníci nadržovali zastupiteli za Babišovo hnutí a prodejné herečce Bohdalové

4. 10. 2016

Rada Městské části Praha 15 před dvěma týdny rozhodla, že prodá pozemky za tři a půl milionu Filipu Meluzínovi. Ten je ovšem zastupitelem za hnutí ANO, které má skoro jednu třetinu v zastupitelstvu, a kromě toho i předsedou komise pro územní rozvoj a životní prostředí a předsedou výboru dopravy a bezpečnosti.  

“Jsem občan jako každý jiný a normálně jsem se do výběrového řízení přihlásil,” řekl Aktuálně.cz Meluzín, který na obchodu nevidí nic špatného. Tvrdí, že o chystaném prodeji pozemků se dozvěděl až z úřední desky.
Záměr prodat téměř tisíc metrů čtverečních, z nichž na jedné třetině se dá stavět a na sousedící části je zeleň, však v květnu odsouhlasilo samo zastupitelstvo, ve kterém Meluzín sedí.
O tom, zda se obchod uskuteční, bude za měsíc znovu rozhodovat celé zastupitelstvo. “Až o tom bude na zastupitelstvu hlasovat, zdržím se hlasování,” dodal zastupitel. “Mohl se přihlásit kdokoli. Dal jsem díky bohu nejvyšší nabídku. Byla by hloupost, kdybych nesoutěžil a skončilo to o milion níž někomu jinému,” dodal Meluzín.
Problém v obchodu nevidí ani Václav Bílek (ANO), zástupce starosty a radní, který má na starost majetek. “Byl by to problém, kdyby se tam přihlásil pan starosta nebo já nebo kdokoli z rady. To by bylo hodně špatné. V tomhle ale problém nevidím, proč bychom jej z toho měli vyloučit?” ptá se radní.
“Já mám majetek na starosti a v zájmu městské části je, pokud prodává, abychom utržili co nejvíce, což on nabídl,” dodává Bílek a tvrdí, že v minulosti se v Praze 15 cíleně prodávaly pozemky za cenu výrazně nižší, než byla jejich reálná hodnota.

Úředníci mi poradili, kolik mám nabídnout, tvrdí Bohdalová
O pozemek měla kromě zastupitele Meluzína zájem už jen herečka Jiřina Bohdalová, která však nabídla o milion korun méně. Tvrdí, že jí to poradili úředníci městské části.
“Mně to bylo takhle řečené. Já těmhle věcem vůbec nerozumím, tak jsem se normálně zeptala, kolik by to tak obnášelo. Oni mi řekli, že se ta cena může pohybovat od-do, a tak jsem podle toho taky nabídla,” řekla Aktuálně.cz Bohdalová, která nabídku podala týden před zastupitelem Meluzínem.
“Ta parcela se mi líbila. Tak jsem šla podle fóršriftu. Ale když mi řekli, že to tam není zasíťované, řekla jsem si, že by to bylo drahé. Nakonec to ale stejně nevyšlo a nazdar,” uzavřela.
Radní pro majetek Václav Bílek ale své úředníky brání. “Takhle to určitě neproběhlo. Navíc, když se na ty ceny podíváte, ten rozdíl v nabídkách je dost markantní,” říká Bílek.

Buď do politiky, nebo obchodovat s městem
Redakce zaslala otázky i pražské primátorce Adrianě Krnáčové ohledně prodeje pozemků. Na zprávu však nereagovala. Dalším politikům z ANO prodej parcely sice připadá nezávadný, zástupci jiných stran ho ale považují za problematický.
“Ten člověk si má prostě uvědomit, jestli chce obchodovat s městem, nebo jít do politiky. Není to možná nic protizákonného, ale je to dost neetické,” říká radní pražského magistrátu Jan Wolf za lidovce (na magistrátu v koalici s ANO), který s obchodem zásadně nesouhlasí.
“Nedovedu si představit, že by někdo z lidovců přihrával takto pozemky svému stranickému kolegovi. Zvlášť si nedokážu představit, že to bude dělat strana, která tvrdí, že chce napravit nešvary, které v politice byly. Jedním z nich bylo právě tohle,” dodává Wolf.
Podobně se vyjadřuje i magistrátní opozice. “Město by takovéto transakce nemělo dovolit. Alespoň ne bez průšvihu. Činí to nedůvěryhodným samotného zastupitele, radu městské části, vládnoucí koalici. Nedojde-li k trestněprávním krokům, je přinejmenším na voličích, aby si to pamatovali a nikoho takového už nevolili,” říká Václav Novotný z TOP 09.
A Novotného doplňuje kolega Filip Humplík z ODS. “Podobné věci vždy vyvolávají spousty otázek. A je jich více, když je pan Meluzín předseda komise pro územní rozvoj. Bude dobré sledovat, zda a kdy se tyto pozemky promění na stavební. Tam by už šlo o nehorázný střet zájmů,” vysvětluje Humplík.

                                                             Václav Prokůpek