Jdi na obsah Jdi na menu

Česká rozhodčí poškodila Spartu a nebude pískat

4. 10. 2016

Ratajová za chyby v Brně dostala stopku na čtyři utkání. Kolo nebylo úspěšné, prohlásil Listkiewicz

Za chyby v utkání uplynulého kola ePojisteni.cz ligy mezi Zbrojovkou Brno a Spartou si asistentka rozhodčího Lucie Ratajová nezapíská v následujících čtyřech utkáních nejvyšší fotbalové soutěže. Po dnešním jednání komise rozhodčích to oznámil její předseda Michal Listkiewicz.


Omezení delegací zároveň postihlo třeba Jiřího Houdka za chyby v duelu Příbram-Slovácko a také asistenta Michala Urbana za přehmaty v souboji Slavie s Karvinou.

“Poslední kolo jsme na dnešním zasedání analyzovali dvě hodiny. Nechtěl bych vyvolat dojem, že bylo moc chyb. Ve srovnání s anglickou, německou a dalšími ligami je to na stejné úrovni,” zopakoval na úvod lámanou češtinou Listkiewicz svoji tradiční frázi.
Spokojen s posledním kolem ale nebyl. “Nebylo to úspěšné. Budeme ale tvrdě pracovat, je před námi ještě spousta dalších kol. Všechno jde dobrým směrem. Sledujeme perspektivní rozhodčí v druhé, třetí lize a v nejbližší době dostanou šanci,” pokračoval.
 

Ratajová chybu přiznala, špatně vyhodnotila pravidlo o ofsajdu


Největší kontroverzi vyvolal nedělní výkon asistentky Lucie Ratajové, která svými chybami ovlivnila výsledek zápasu Sparty v Brně. “Hovořili jsme s ní, ona sama to přiznala. Ví, že to byla její chyba, a je lepší, když si to přizná,” uvedl Listkiewicz.
V závěru utkání špatně posoudila moment, kdy brněnský Alois Hyčka srovnal z jasné ofsajdové pozice. K tomuto chybnému rozhodnutí ji vedla domněnka, že ofsajd zrušil instinktivní zásah sparťanského hráče do míče. Zároveň však neposoudila Hyčkovo postavení před brankářem Koubkem, které samo o sobě vyžaduje zvednutý praporek.

Poškození sparťané Lukáš Vácha a Tomáš Koubek po sporném závěru zápasu prohlásili, že ženské rozhodčí do mužských soutěží nepatří. Za své výroky se omluvili, což Listkiewicz ocenil.


“Je dobré, že přišla taková reflexe. Viděli jsme krásnou manželku i dceru Koubka (ukázal je na fotografii přiložené k omluvě – pozn. autora), doufám, že se taková diskuse už nebude opakovat. Jsem rád, že jsme viděli jednoznačnou reakci Sparty i předsedy asociace,” pochvaloval si polský expert jednoznačné odsouzení Miroslava Pelty i Adama Kotalíka.
Zároveň se rozhovořil o celkové pozici žen mezi mužskými arbitry. “Problémem je fyzická příprava. Je málo žen, které fyzické testy udělají na stejné úrovni jako muži, což vyžadujeme. V Česku máme tři čtyři ženy, které to zvládnou, ve Francii jsou dvě asistentky, v Mexiku jedna hlavní,” vyjmenovával Listkiewicz.

Lucii Ratajovou ovšem po fatální chybě neodsuzuje. “Lucie je jedna z nejlepších asistentek na světě. Byl jsem dvakrát nebo třikrát na ženském mistrovství světa, kde zápasy řídila perfektně,” řekl. Navíc v sobotu viděl v akci Janu Adámkovou, která zvládla coby hlavní sudí zápas druhé nejvyšší ligy v Sokolově.


V zimě sudí pojedou do teplých krajin


Aby komise rozhodčích špatné výkony co nejvíce eliminovala, chystá na zimu výjezdní seminář v zahraničí. Listkiewicz chce své podřízené vyslat do tradičních destinací, kde se hrají přípravné zápasy, aby zde rozhodovali co nejvíce náročných duelů.

Pomalu už také přemýšlí o obsazení šlágru mezi Plzní a Spartou, který je na programu už za dva týdny. “Zápas bude pískat zkušená skupina rozhodčích s mezinárodní zkušeností. Přemýšlíme o tom a víme, že je to vážný zápas,” uzavřel Listkiewicz.

                                                           Václav Prokůpek

 

Převzato pomocí RSS: Přečíst celý článek: Ratajová za chyby v Brně dostala stopku na čtyři utkání. Kolo nebylo úspěšné, prohlásil Listkiewicz